Сучасна побутова техніка дуже вразлива до перепадів напруги або раптових вимкнень струму. Але блекаут, який українці переживали вже двічі, – реальність, до якої треба бути готовими. Отже, варто обирати холодильник, який найдовше зберігатиме їжу свіжою та споживатиме найменше енергії, якщо ви маєте альтернативне її джерело.
Виробники пропонують безліч варіантів, наприклад, за посиланням
https://comfy.ua/ua/refrigerator/brand__whirlpool/ є як недорогі моделі, так і досить коштовні. На що треба звертати увагу при виборі?
Загальний обсяг
Він вимірюється в літрах, найчастіше - від 100 до 500 л. Зазвичай в побуті використовуються моделі на 300-400 літрів. Більше означає дорожче – і за ціною при купівлі, і за енергозатратами потім.
Окремо вимірюються обсяги морозильної та холодильної камер.
Клас енергоспоживання
- Європейський клас позначається літерами від «A» до «F», де найкраща енергоефективність це «А».
- За нашими стандартами побутова техніка зазвичай позначується літерою «А» з кількома плюсами: що їх більше – то менше енергії споживає пристрій.
Отже, найкращий варіант «А+++».
Тип компресора
Інверторний компресор працює стабільно та з постійною швидкістю, завдяки чому споживає менше енергії. Також цей тип інвертора довговічніший за звичайні.
Автономне збереження холоду
Цей показник вказаний в техпаспорті, зазвичай це: до 12 годин; від 12 до 24 годин; понад добу. Звісно, термін залежить від температури в приміщенні, кількості продуктів всередині та інших факторів. Але цей параметр дуже важливий при виборі в умовах блекаутів.
Додаткові функції
Серед тих фішок, що придумали розробники побутової техніки, варто зазначити корисні для ситуації блекауту. Це захист від перепадів напруги, суха заморозка та швидка заморозка. Але, якщо їх немає в описі улюбленої моделі – не біда. Адже кмітлива людина завжди може покращити техніку.
Корисні лайфхаки
Українці – дуже адаптивні, вони знайшли багато способів підтримати свіжість їжі та температуру в холодильнику на час вимкнень. Приведемо найефективніші поради від досвідчених користувачів.
- Тримайте в морозильній камері кілька акумуляторів холоду, які можна купити окремо, а під час вимкнень переміщуйте їх в холодильну камеру. Ту саму функцію можуть виконати пластикові пляшки з водою.
- Їжу, яку можна заморозити – готові котлети, наприклад – розфасуйте по порціях та тримайте в морозильній камері. Іншу їжу зберігайте в контейнерах з вакуумними кришками.
- Не закривайте вентиляційні отвори, які є всередині пристрою, продуктами. Повітря, що циркулює всередині, підтримує однакову температуру на всіх полицях.
- Намагайтесь не відкривати холодильник зайвий раз та не ставити в нього теплі продукти – спочатку охолоджуйте їх; якщо нема часу – допоможе холодна вода.
- Не купуйте швидкопсувні продукти про запас, краще тримайте про всяк випадок готову їжу: хлібці, енергетичні батончики, шоколад, горіхи та сухофрукти.
Бажаємо вам смачної їжі, вдалих покупок та позитиву! В складні часи тримаймось разом та наближаємо Перемогу.
Інформація на правах реклами